About the
School
Admissions &
Financial Aid
AcademicsFacultyClinicsPublic
Service
StudentsCareer
Development
News & EventsAlumni
& Giving
Make a Gift
Students

2013 Recipients of Honors, Prizes & Awards

RU Seal

SUMMA CUM LAUDE 

Jake F. Goodman*
Katie Pantelic*
Marc Aaron Silverman*

MAGNA CUM LAUDE 

Katherine Elizabeth Birkland*        Silvia M. Medina*
Peter Alfredo DiMatteo*        Anastasia Catherine Milazzo* 
William J. Dolan* Vince Pavlish*
Lauren Michele Garcia* William Andrés Peña*
Jacob R. Klugman* KoryAnn V. Ramkawsky*
Anthony Donald LoVerde* Nari Wang*


CUM LAUDE 

Nicole M. Brown     Judith Nash McCarthy*
Warner Matthew Butkus     Eileen Patricia McGlone
Kathryn Ashley Callahan     Andrey Milvidskiy*
Roza Dabaghyan*     Erika Maren Minerowicz*
Craig L. Dashiell     Joseph John Nardello
Jennifer Elizabeth Drake*     David Brown Nathan
Richard W. Englehardt, Jr.     Douglas Jon Oosterhouse*
Nicole C. Ganci     Mary Katherine Orsini
Karén A. Gazaryan     Charis Gillian Orzechowski
Maggie Lauren Gousman     Henal Patel
Randy Alan Gray Jonathan R. Pepin
Jaime Beth Herrera Meredith Anne Pryce*
Jordan Bryant Kaplan* Amanda M. Ribustello*
Craig Kenesky Sarah Patricia Saladini*
Patricia Ann King Everest Richard Schmidt
Kersten Roehsler Kortbawi David E. Sklar
Christopher Kozik Michael Volodarsky*
Diane Hyunjeong Lee Casey Gene Watkins
Mark M. Makhail Michael David Zahler*
Harrison James McAvoy
*Elected to the Order of the Coif


PRIZE AND AWARD RECIPIENTS 
KoryAnn V. Ramkawsky   JUSTICE HENRY E. ACKERSON, JR. PRIZE
This prize is awarded to the student who has most distinguished himself or herself in the area of legal skills.
Joshua S. Glass ABA/BNA AWARD FOR EXCELLENCE – HEALTH LAW
This award is given to honor superior academic performance in the area of health law.
Eric K. Ashbahian ABA/BNA AWARD FOR EXCELLENCE – INTELLECTUAL PROPERTY LAW
This award is given to the student demonstrating the highest academic achievement in the area of intellectual property law.
James E. Woodson, III ABA/BNA AWARD FOR EXCELLENCE – LABOR & EMPLOYMENT LAW
This award will be presented to the student with the highest academic achievement in the fields of labor and employment law.
Randy A. Gray ALI CLE SCHOLARSHIP & LEADERSHIP AWARD
This prize is awarded to the graduate who best represents a combination of scholarship and leadership, the qualities embodied by the American Law Institute.
Silvia M. Medina ALUMNI SENIOR PRIZE
This prize is awarded to the graduating senior exhibiting the greatest achievement during his or her entire law school career, and who has the greatest promise as a future member of the legal profession.
Judith N. McCarthy THE AMERICAN ACADEMY OF MATRIMONIAL LAWYERS AWARD
This award is sponsored by the New Jersey Chapter of the American Academy of Matrimonial Lawyers and is given to the student who has shown the most aptitude in Family Law.
Seorim Hong THE AMERICAN BANKRUPTCY INSTITUTE MEDAL OF EXCELLENCE
This prize is awarded to the student who most excelled in the area of bankruptcy studies.
Alexandra S. James THE FRANK AND MARILYN ASKIN AWARD FOR EXCELLENCE IN CLINICAL STUDIES
This prize is awarded by the law school clinical faculty to the student who, over the course of his or her legal education, has demonstrated an extraordinary commitment to the clients of the Rutgers Law School Clinics and to the principles and values of clinical legal education.
Daniel J. Pacillo THE ALLAN AXELROD PRIZE
This prize was established to recognize the immense commitment by Professor Axelrod to Rutgers Law School, and is given to the student with the best grades in Commercial Law.
Priscilla H. Monico
Sabrina S. Styza 
THE CLINICAL LEGAL EDUCATION ASSOCIATION (CLEA) AWARD
This prize is awarded for excellence in clinical fieldwork based on the high quality of representation provided to clients and for exceptionally thoughtful, self-reflective participation in an accompanying clinical seminar.
KoryAnn V. Ramkawsky THE ANTHONY ENGELBRECHT PRIZE
This prize is awarded annually to the graduating student who attains the highest average in his or her final year.
Michael D. Zahler MORRIS GANN PRIZE IN EVIDENCE
This prize is given to the member of the graduating class having the best grade in Evidence.
Jaime B. Herrera
Joseph T. Lo Galbo 
LEONARD GARTH ADVOCACY AWARD
This award is given to the student who has shown the most promise as an appellate advocate.
Amanda M. Ribustello MYRON HARKAVY PRIZE
This prize is awarded to the member of the senior class showing the most promise as a trial lawyer.
Mark M. Makhail CHIEF JUSTICE RICHARD J. HUGHES PRIZE
This prize is awarded to the graduating student who has achieved the best record in the New Jersey Practice course.
Olivia Quinto-Reyes ELI JARMEL MEMORIAL PRIZE
This prize is awarded to the student who demonstrated the greatest interest and proficiency in public interest law.
Marc A. Silverman THE PHILIP KRAVITZ MEMORIAL PRIZE
This prize is awarded to the part-time student with the highest academic average.
Marc A. Silverman    A. HARRY MOORE PRIZE
This prize is awarded to the student with the highest grades for his or her entire three years.
Mary T. O’Sullivan G. A. MOORE, JR., PRIZE
This prize is awarded to the student who has done distinguished work in the field of equal employment opportunity law. It was donated by Mr. Moore, a participant in a symposium held in 1975 at the law school to celebrate the tenth anniversary of the Civil Rights Act.
Emmy L. Acevedo NATIONAL ASSOCIATION OF WOMEN LAWYERS AWARD
This prize is given to the student showing the greatest commitment to women’s issues.
David E. Sklar
Kelsey G. Tylus
NEW JERSEY BAR FOUNDATION STREET LAW PRIZE
This prize is awarded to the student who has demonstrated the greatest interest in the success of the Street Law Program.
Afshan T. Ajmiri
Patrina A. Ozurumba 
CAROL RUSS MEMORIAL PRIZE
This  prize is awarded to the student who has best demonstrated a commitment to and a record of distinction in promoting women’s rights through the law
Andrew J. Yu
Eileen P. McGlone
William A. Peña
Patrick J. McGovern
Mary K. Orsini
Raymond G. Chow 
RUTGERS OUTSTANDING SCHOLASTIC ACHIEVEMENT AWARD
This prize is awarded to the students selected for overall scholarly achievement in four areas of law, and for outstanding scholarly publication.
Jacob R. Klugman H. THEODORE SORG PROPERTY PRIZE
This prize is awarded to the student with the highest average in Property.
Marc A. Silverman SAUL TISCHLER MEMORIAL PRIZE
This prize is presented to the student with the highest average over the entire three years in law school.
Brandon D. Williams MIRON M. WALLEY MEMORIAL PRIZE
This award is given to a graduating student who has excelled in course work in the area of Real Estate transactions
Tamara E. Kotsev KENNETH G. WOLFSON LAND USE PRIZE
This prize is awarded to the graduating student showing the greatest interest and scholarship in the field of land use law.
Henal Patel JUDGE J. SKELLY WRIGHT PRIZE
This prize is awarded to the student who has done most for civil rights, civil liberties, and human affairs.

 

PRO BONO AWARD RECIPIENTS
Amani S. Abdellah Lash L. Green Douglas J. Oosterhouse
Emmy L. Acevedo Roman Guzik Mary K. Orsini
Afshan T. Ajmiri Alexandra C. Hayes Elizabeth Papanicolaou
Portia Allen-Kyle Seorim Hong Daniel Park
João Amaral Diego Iñiguez-Lopez Henal Patel
Avery B. Armas Daris B. Jackson Jessica G. Patterson
Marc J. Armas Alexandra S. James Vince Pavlish
Alba V. Aviles Chanell A. Johnson William A. Peña
David E. Baumwoll Samantha I. Joshua Jonathan R. Pepin
Daniel R. Bernard James June-Ho Kang Joseph A. Perez, Jr.
Emily M. Bisnauth Jordan B. Kaplan Scott M. Press
Jason Bost Deyra J. Kazak Meredith A. Pryce
Katelyn M. Brack Layli Sara N. Khelafa Olivia J. Quinto-Reyes
Beth L. Braddock Kevin R. Kieffer KoryAnn V. Ramkawsky
Jessica Bradley Patricia A. King Amanda M. Ribustello
Iris Bromberg Ashley L. Kolata Raylene J. Robinson
Nicole M. Brown Kersten Kortbawi Matthew J. Rosen
Jennifer L. Bruno Christopher Kozik Jennifer Rosencrance
Justin R. Calta Renee C. Larosee Margaret Cordner Schafer
Loretta Carty Diane H. Lee Marc A. Silverman
Jennifer Chang Elizabeth J. Lee David E. Sklar
Tabitha Y. Clark Peter C. Lee Derek J. Soltis
Veronica Colón-Padilla Layla N. Lester Michelle A. Takyi
Joann M. Corsetto Delilah Magão Yulieika Tamayo
Roza Dabaghyan Herman S. Marcia Kelsey G. Tylus
Laura E. Deeks Harrison J. McAvoy Aleksandra Vieira
Javier F. Diaz Judith Nash McCarthy Michael B. Volodarsky
Khari A. Edwards Vivek N. Mehta Nari Wang
Ifeanyi K. Enejere Hansi Men Casey G. Watkins
James N. Faller Anastasia C. Milazzo Rachel B. Weinberger
Eryn M. Fernández-Ledon Sumana L. Murthy Valerie J. Werse
Lillian A. Forero Lauren E. Musarra James E. Woodson, III
Keren Frumkin Eric Ng Andrew Hweyoung Yang
Karén Gazaryan Beverly I. Nwanna Andrew J. Yu
Daveon H. Gilchrist Catherine Popso O'Hern Michael D. Zahler
Randy A. Gray Mary T. O’Sullivan
Chinyere C. Ofoma