About the
School
AdmissionAcademicsFacultyClinicsPublic
Service
StudentsCareer
Development
News & EventsAlumni
& Giving
Make a Gift
Students

2014 Recipients of Honors, Prizes & Awards

RU Seal

SUMMA CUM LAUDE 

Brian J. Shemesh* Kristin Vika Taylor*
Alexander Thomas Syverson* Jodie Einhorn Van Wert*

MAGNA CUM LAUDE 

Emily Ann Button Aguilar*    Edwin Giovannie Mercado*
Katherine F. Bianco*    James Daniel O’Kelly 
Sara Bess Cannon* Gwyneth Anne O’Neill*
John Moses Cheever* Ashwin Dilip Phadnis*
Robert Murphy Hayes* Theodore Noah Rosini*
Daniel Paul Herrmann* Keri-Leigh C. Schaefer*
Aleksey Khamin* Barbara Tahina Silber*
Marissa Koblitz Kingman* Hope Delaney Skibitsky*
Daniel Petri Laine* Joseph Patrick Valentino* 
Jason Lefkowitz*


                         CUM LAUDE
Kurt Nicholas Campanile   Joseph L. Linares
Nicholas M. Carey   Kai Wendell Marshall-Otto
Alexandra M. Claps   Ashley E. Morin
Johnmack Cohen   Sheri Fried Ostrowitz
David Louis D'Amato   Esther Y. Pak
Paul E. Davis   Olivia Laura Pomann
Gital Dodelson   Matthew A. Press
Kimberly A. Eaton   Timothy D. Tremba
Jayita Guhaniyogi   Michael E. Wachtel
David M. Hoffman   Jonathan Charles Wargo
Anup Khatri Michael Stewart Woodruff
Ian P. Liberty

*Elected to the Order of the Coif


PRIZE AND AWARD RECIPIENTS 
Brian J. Shemesh   JUSTICE HENRY E. ACKERSON, JR. PRIZE
This prize is awarded to the student who has most distinguished himself or herself in the area of legal skills.
Kurt Nicholas Campanile ABA/BNA AWARD FOR EXCELLENCE – HEALTH LAW
This award is given to honor superior academic performance in the area of health law.
David Louis D’Amato
Changi Wu 
ABA/BNA AWARD FOR EXCELLENCE – INTELLECTUAL PROPERTY LAW
This award is given to the student demonstrating the highest academic achievement in the area of intellectual property law.
Roosevelt J. Donat ABA/BNA AWARD FOR EXCELLENCE – LABOR & EMPLOYMENT LAW
This award is presented to the student with the highest academic achievement in the fields of labor and employment law.
Joseph L. Linares
Jodie Einhorn Van Wert 
ALUMNI SENIOR PRIZE
This prize is awarded to the graduating senior exhibiting the greatest achievement during his or her entire law school career, and who has the greatest promise as a future member of the legal profession.
Dawn Michelle Hendershot THE AMERICAN ACADEMY OF MATRIMONIAL LAWYERS AWARD
This award is sponsored by the New Jersey Chapter of the American Academy of Matrimonial Lawyers and is given to the student who has shown the most aptitude in Family Law.
Daniel Paul Herrmann THE AMERICAN BANKRUPTCY INSTITUTE MEDAL OF EXCELLENCE
This prize is awarded to the student who most excelled in the area of bankruptcy studies.
Gwyneth Anne O’Neill THE FRANK AND MARILYN ASKIN AWARD FOR EXCELLENCE IN CLINICAL STUDIES
This prize is awarded by the law school clinical faculty to the student who, over the course of his or her legal education, has demonstrated an extraordinary commitment to the clients of the Rutgers Law School Clinics and to the principles and values of clinical legal education.
Alexander Thomas Syverson THE ALLAN AXELROD PRIZE
This prize was established to recognize the immense commitment by Professor Axelrod to Rutgers Law School, and is given to the student with the best grades in Commercial Law.
Emily Ann Button Aguilar
Stephanie I.G. Robins
THE CLINICAL LEGAL EDUCATION ASSOCIATION (CLEA) AWARD
This prize is awarded for excellence in clinical fieldwork based on the high quality of representation provided to clients and for exceptionally thoughtful, self-reflective participation in an accompanying clinical seminar.
Robert Murphy Hayes THE ANTHONY ENGELBRECHT PRIZE
This prize is awarded annually to the graduating student who attains the highest average in his or her final year.
Kristin Vika Taylor
John Moses Cheever 
MORRIS GANN PRIZE IN EVIDENCE
This prize is given to the member of the graduating class having the best grade in Evidence.
Cynthia Vuong  LEONARD GARTH ADVOCACY AWARD
This award is given to the student who has shown the most promise as an appellate advocate.
Charles R. Simmons
Michael E. Wachtel 
MYRON HARKAVY PRIZE
This prize is awarded to the member of the senior class showing the most promise as a trial lawyer.
Gital Dodelson CHIEF JUSTICE RICHARD J. HUGHES PRIZE
This prize is awarded to the graduating student who has achieved the best record in the New Jersey Practice course.
Gwyneth Anne O’Neill ELI JARMEL MEMORIAL PRIZE
This prize is awarded to the student who demonstrated the greatest interest and proficiency in public interest law.
Jodie Einhorn Van Wert THE PHILIP KRAVITZ MEMORIAL PRIZE
This prize is awarded to the part-time student with the highest academic average.
Kristin Vika Taylor    A. HARRY MOORE PRIZE
This prize is awarded to the student with the highest grades for his or her entire three years.
Aaron Karon Washington
Xenia Dorothea Whitacre 
G. A. MOORE, JR., PRIZE
This prize is awarded to the student who has done distinguished work in the field of equal employment opportunity law. It was donated by Mr. Moore, a participant in a symposium held in 1975 at the law school to celebrate the tenth anniversary of the Civil Rights Act.
Caitlin C. Conklin NATIONAL ASSOCIATION OF WOMEN LAWYERS AWARD
This prize is given to the student showing the greatest commitment to women’s issues.
Stephanie I.G. Robins CAROL RUSS MEMORIAL PRIZE
This  prize is awarded to the student who has best demonstrated a commitment to and a record of distinction in promoting women’s rights through the law
Emily Ann Button Aguilar
Keri-Leigh C. Schaefer
Hope Delaney Skibitsky
Paul Thomas Szypiotko
RUTGERS OUTSTANDING SCHOLASTIC ACHIEVEMENT AWARD
This prize is awarded to the students selected for overall scholarly achievement in four areas of law, and for outstanding scholarly publication.
Katherine F. Bianco H. THEODORE SORG PROPERTY PRIZE
This prize is awarded to the student with the highest average in Property.
Kristin Vika Taylor SAUL TISCHLER MEMORIAL PRIZE
This prize is presented to the student with the highest average over the entire three years in law school.
Stergios Milona Jr. MIRON M. WALLEY MEMORIAL PRIZE
This award is given to a graduating student who has excelled in course work in the area of Real Estate transactions
Timothy Joseph Collazzi KENNETH G. WOLFSON LAND USE PRIZE
This prize is awarded to the graduating student showing the greatest interest and scholarship in the field of land use law.
Stephanie I. G. Robins JUDGE J. SKELLY WRIGHT PRIZE
This prize is awarded to the student who has done the most for civil rights, civil liberties, and human affairs.

 

PRO BONO AWARD RECIPIENTS
Emily Ann Button Aguilar Teril Malaina Holston Charles W. Phelps
Sajaa S. Ahmed Leonard Victor Jones Sari Blair Placona
Ryan M. Amberger Tanza Mae Jones Olivia Laura Pomann
Leslie Anderson Anup Khatri Stephen Joseph Pruser
Tara S. Artesi Siobhán Kinealy Laila Qasim
Katherine F. Bianco Marissa Koblitz Kingman Jasmine Z. Rasool
Dana Lasha Broughton Evan R. Kirsch Courtney Roach
Morgan Browning Joshua Michael Kleinman Stephanie Robins
Andrés F. Callejas Munishwar Lall Meredith A. Rodriguez
Lauren R. Casale David Boksung Lee Charles Rosenberg
Fabrice Charles Jason Lefkowitz Theodore Noah Rosini
Hovhannes Chekemian Ian P. Liberty Christina Sanchez
Jenny Chigi Cheng Ariana Elyse Lopez Tiffany Louise Sanders
Alexandra M. Claps Elizabeth Toni Lundi Jimmy P. Shah
FayLaManna Clark Andréa Letitia Maddan Brian J. Shemesh
Caitlin C. Conklin Anthony Wayne Marcum Charles R. Simmons
Paul E. Davis Washcarina B. Martinez Alonzo Elise Ann Smith
Handel Destinvil Madelein J. McCormick Paul Thomas Szypiotko
Lianna Elise Donovan Megann McManus Karén Tonoyan
Kimberly A. Eaton Yasmine-Imani P. McMorrin Matthew Donald Torino
Jorkeell Echeverria Marolhin Mendez Danielle Traylor
Chris Ivan Ellis Jr. Edwin Mercado Jodie Einhorn Van Wert
Matthew David Fand Evan Charles Miller Cynthia Vuong
Kaefer Jesus Garcia Simone Adil Mulla Jonathan Charles Wargo
Andrea Giampoli Kaitlin Marie O’Neil Aaron Karon Washington
Brittany Grierson Gwyneth Anne O’Neill Tanjika Williams-Parks
Sam Fahmy Hanna Stephanie Maria O’Neill Michael Woodruff
Robert Murphy Hayes Sheri Fried Ostrowitz Rihua Xu
Alexander E. Hernandez Stefany Ovalles Rose Yan
Daniel Paul Hermann Cairon Shaka Overton Mengyi Ye
Jeffrey Paul Hinkeldey Christie Ann Pazdzierski